Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky

Vyhodnocení letošního ročníku projektu Se Sokolem do života proběhlo ve všech třídách v měsíci červnu. Děti si dolepily samolepky za splnění sportovních úkolů i úkolů z oblasti rozvíjení poznání. Celým projektem je provázela zvířátka. Odměnou dětem byla medaile, diplom, nafukovací balón a hlavně radost ze společného zdolávání překážek a zvládnutí pohybových aktivit.
Do projektu Se Sokolem do života se zapojíme i ve školním roce 2022/2023.

O PROJEKTU
Sokol, jako tělovýchovná organizace, funguje už přes 150 let a velkou měrou se podílí na tělesném rozvoji napříč českou populací.
V projektu s názvem Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky se zaměřuje na nejmladší generaci – na předškoláky. U této věkové kategorie je důležité, aby si děti osvojily základy svých schopností a mohly se v pozdějším životě dále rozvíjet a zdokonalovat. Rozvoj pohybové gramotnosti patří mezi tyto základní pilíře stejně tak jako rozvoj řeči, myšlení či poznávání.
V projektu Se Sokolem do života se děti učí vnímat pohyb jako přirozenost a součást jejich života a to díky kladné motivaci, při které je všemi aktivitami provází postavičky zvířátek. Maskotem projektu je Sokolík Pepík.
Projekt je zpracovaný pro děti od 3 do 6 let.
Všechny úkoly v projektu jsou rozděleny do pěti oblastí:
1) Přirozená cvičení
2) Obratnost
3) Dovednosti s míčem
4) Rozvíjení poznání
5) Netradiční činnosti

První tři z pěti oblastí jsou věnovány pohybovým dovednostem, které mají za úkol rozvíjet u dětí základní pohyb jako takový. Díky těmto činnostem zjišťují, jak pracovat se svým tělem, jak koordinovat pohyby a zároveň zvyšují svoji tělesnou zdatnost.
Oblast, která se věnuje rozvíjení poznání, nabízí činnosti vhodné pro odpočinkové chvíle mezi cvičením a po něm.
Netradiční aktivity jsou vázány s ročními obdobími, děti tak poznávají, co se dá zažít v zimě nebo na podzim atp.
Všechny tyto oblasti budou začleněny do režimu dne v každé třídě s obtížností podle věku dětí.
Každou s těchto oblastí reprezentuje zvířátko, podle kterého se děti mohou orientovat v jednotlivých úkolech. S kobylkou Emilkou trénují základní pohybová cvičení, s opičkou Haničkou obratnost a s ježečkem Marečkem cvičí s míčem. Veverka Věruška je učí novým věcem a rozvíjí jejich poznání a s beruškou Danuškou zkouší netradiční činnosti.
Projekt je rozdělený do tří kategorií podle obtížnosti, aby vyhovoval růstu a vývoji dětí předškolního věku. Konkrétně to jsou tyto věkové skupiny – nejmladší kategorie 3-4 roky, prostřední kategorie ve věku 4-5 let a nejstarší děti ve věku 5-6 let.
Každá věková kategorie má svůj pracovní materiál (sešit 1, 2, 3), ve kterém jsou zahrnuté všechny výše popsané oblasti s přiměřeným počtem úkolů a náročností.
Materiály k projektu:
1) Sešity: objednány mateřskou školou pro každé dítě, účast v projektu je zpoplatněna částkou 20 Kč za přihlášené dítě na celý školní rok (částku od každého dítěte vybereme na třídě)
2) Metodika pro pedagogy
Průběh projektu v naší mateřské škole můžete sledovat na nástěnkách v šatně, na webových stránkách školy, možnost nahlédnout do sešitu svého dítěte atp.
Po úspěšném zakončení a splnění všech úkolů, obdrží všechny děti odměnu v podobě diplomu a drobných dárkových předmětů.
SPORTOVNÍ VŠESTRANNOSTI, ZDAR…