Vážení rodiče,
jelikož myšlenka o pozitivním vlivu předčítání na emoční vývoj dítěte nám je velmi blízká, v únoru 2018 jsme naši mateřskou školu zapojili do celostátní kampaně na podporu emocionálního zdraví

CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM.

Posláním této společnosti je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině. Pravidelné předčítání dětem má obrovský význam pro rozvoj jejich emocionálního zdraví. Předčítání utváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Neříkáme „Jdi a čti si“, ale „Pojď, budu ti číst“. Stačí 20 minut denně. Naše mateřská škola může- a také by chtěla- domácí čtení doplňovat. Dětem, kterým
doma nikdo nečte, můžeme navíc poskytnout příležitost ke každodennímu kontaktu s psaným slovem. Je to osvědčený způsob, jak vzbudit u dětí a mládeže zájem o knihy, rozvíjet jejich potřebu číst, vychovávat z nich čtenáře. Dítě se nenaučí jazyk z televize nebo internetu! Každodenní četba dětem pro radost a následné povídání o přečteném je nejlepší způsob, jak učit děti lásce k jazyku, jak podporovat jejich zájmy, povzbuzovat je k učení, zlepšovat jejich soustředěnost. Důležité jsou také prokazatelné změny chování dětí, kterým učitelé denně čtou: zklidnění, zlepšení konstruktivního myšlení a sociálních kompetencí, zájem o spolupráci, větší úcta k učiteli a přátelštější atmosféra ve třídě.
Podrobnější informace o kampani CČČD najdete na www.celeceskoctedetem.cz (v sekci Pro rodiče se dozvíte užitečné rady, jak se čtením začít i u nejmenších dětí, co ANO a co NE při čtení dětem, atp.).
U nás ve školce probíhá každodenní čtení dětem pro zklidnění po obědě a odpočinku v ložnici. Čteme dětem při dopoledních činnostech-motivační čtení pohádek a autorských příběhů, obrázkové čtení v rámci logopedických chvilek, atp.
V blízké době plánujeme otevřít „knihobudku“ - sdílenou knihovničku pro rodiče a děti pod heslem „Kniha u mě nekončí, poputuje dál“ (jedná se prakticky o vyměňování knih, někdy přinesete, někdy vezmete, někdy obojí, přečtete a vrátíte, …).
Protože „knihy v koši nekončí“, chtěli bychom uspořádat i minibazar knih.
Zapojujememe se také do celostátní akce Týden čtení dětem v ČR.
Informace o aktuálních aktivitách naší MŠ v rámci kampaně CČČD včas oznámíme.

„POJĎTE, BUDEME SI ČÍST“

P. S. „STAČÍ 20 MINUT DENNĚ“

5. 4. 2018 byla otevřena v naší mateřské škole Knihobudka.

„…V naší mateřské škole se jednoho jarního dne objevila dřevěná budka s červenou střechou, která byla moc smutná…A víte, proč byla smutná? Protože v ní nikdo nebydlel. Byla prázdná a opuštěná. Nikdo se do budky nechtěl nastěhovat – ani hračky, botičky s oblečením, pastelky s modelínou – vždyť všichni mají ve školce svoje místo. O prázdné opuštěné budce se dozvěděla jedna malá knížka, která ležela v knihovničce ve třídě Sluníček. Děti si ji už neprohlížely, a tak jí bylo smutno a cítila se opuštěná jako ta budka. Ta knížka dostala nápad nastěhovat se do dřevěného domečku. A z naší budky se najednou stala KNIHOBUDKA, kam se teď mohou nastěhovat i další opuštěné knížky, knížečky i leporela.
Pokud děti nějaké doma máte, můžete je přinést do naší knihobudky. Knihy, které neznáte, si třeba vypůjčíte, doma prohlédnete nebo s rodiči přečtete a zase vrátíte do našeho domečku pro knížky. Už žádná knížka nesmí být smutná! A dřevěná budka s červenou střechou? Ta už vůbec nebyla opuštěná! Vždyť v ní bydlí knížky, které v koši nekončí…“

VÁŽENÍ RODIČE A MILÉ DĚTI,
                                                           KNIHOBUDKA
                                                         JE TU PRO VÁS…

…DOPLŇUJTE, VYPŮJČUJTE, PROHLÍŽEJTE, ČTĚTE DĚTEM, VYPRÁVĚJTE O PŘEČTENÉM,
UŽÍVEJTE SI SPOLEČNÝCH ZÁŽITKŮ S DĚTMI…A S KNIHOU…DĚKUJEME.

Čtení dětem v mateřské škole

Předčítání dětem v naší mateřské škole proběhlo 6. 6. 2018 od 9:00 ve třídě Sluníčka (zúčastnily se děti ze třídy Sluníčka a Koťata). Navštívila nás tisková mluvčí Policie ČR por. Bc. Jana Drtinová, která dětem předčítala ze své oblíbené knihy Policejní pohádky. V rámci čtení předčítající vedla s dětmi "dialog" - ptala se dětí na neznámá slova, jejich význam, navazovala na dětské zážitky a zkušenosti, kladla dětem otázky navazující na čtený text, atp.
Děkujeme paní Drtinové za ochotu zúčastnit se této akce a za podporu výchovy budoucích malých čtenářů.

V rámci Týdne čtení dětem v ČR, které probíhá 4. - 10. 10. 2021 navštívil naši mateřskou školu český spisovatel pan Jan Kotouč. Je to autor žánru science fiction a alternativní historie. Představil dětem svoji tvorbu, popovídal si s nimi o své práci spisovatele a prozradil dětem, kterou knihu rád četl, když byl malý kluk. Zaposlouchali jsme se do úryvku z knihy Mikulášovy patálie (René Goscinny). Nakonec se děti poptaly pana spisovatele na vše, co je zajímá o knížkách a jeho práci.
Čtení dětem v naší MŠ proběhlo 7. 10. 2021 pro děti ze třídy Kytičky a Sluníčka.

13. TÝDEN ČTENÍ DĚTEM - AKCE PROBĚHLA 8. a 9.6.2023
V RÁMCI PROJEKTU CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM
SE V NAŠÍ MŠ KONALA BESEDA S AUTORKOU DĚTSKÝCH KNIH JITKOU VÍTOVOU.
DĚTI PRACOVALY S KNIHOU VE DVOJICÍCH, SEZNÁMILY SE S PROFESÍ SPISOVATELE, DOVĚDĚLY SE JAK KNIHA VZNIKÁ, VYSLECHLY ČETBU Z AUTORČINÝCH KNIH.
RODIČE DOSTALI PŘÍLEŽITOST DĚTEM NĚKTEROU KNIHU ZAKOUPIT.